CLOSE

مقایسه رشته های ورزشی

x رشته های ورزشی مدت زمان ورزش کالری مصرفی شدت ورزش نوع ورزش گروه سنی مکان برکزاری کلاس ها
هیچ‌چیز لذت‌بخش‌تر از نوشیدن یک فنجان دم‌نوش آرام‌بخش، خوش‌طعم و بدون کافئین در یک روز سرد پاییزی نیست و البته اینها تنها خواص چای‌های گیاهی به‌حساب نمی‌آیند. از تسکین درد شکم گرفته تا کمک به مشکل بی‌خوابی و درمان یک ذهن آشفته و هزار و یک مشکل دیگر؛ مشکلی نیست که قدرت جادویی گیاهان از عهده حل کردنش برنیاید. علاوه بر همه این‌ها گیاهان منابع فوق‌العاده ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند.

چای گیاهی لزوماً از گیاه چای به دست نمی‌آید، بلکه انواع مختلفی از گیاهان منبع اصلی آن هستند. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم می‌توان آن را جوشانده هم نامید، چرا که چای گیاهی عصاره‌ای از برگ، دانه، ریشه و یا پوست یک گیاه است که در آب جوش به عمل می‌آید. نوشیدن یک فنجان دم‌نوش آسان‌ترین روش برای استفاده از تمام خاصیت‌های یک گیاه است، بدون اینکه نیاز به عمل هضم داشته باشد.

دم‌نوش نعنا

اگر زود خسته می‌شوید و ضعف به سراغتان می‌آید، یا درد شکم یا اسپاسم‌های عضلانی و یا حالت تهوع دارید، هیچ‌چیز بهتر از یک فنجان دمنوش نعنا نخواهد بود. برای دم کردن این چای، برگ تازه گیاه نعنا نیز قابل ‌استفاده است.

چای زنجبیل

اگر از سر کار خسته و کوفته به خانه باز گشته‌اید، سردرد دارید و می‌خواهید خستگی یک روز کاری را از تن بیرون کنید، زنجبیل یک انتخاب بی‌نظیر برای شما به حساب می‌آید. زنجبیل یکی دیگر از دوستان خوب دستگاه گوارش است که می‌تواند در بهبود و پیشگیری از حالت تهوع، استفراغ و یا ناراحتی معده به‌خصوص به خاطر حرکات اتومبیل در حال سفر بسیار مفید باشد. برای این منظور می‌توانید تکه‌های زنجبیل تازه را برای 10 تا 15 دقیقه بجوشانید و البته اگر به همین ترکیب مقداری آب‌لیموی تازه و عسل اضافه کنید بهترین معجون برای رهایی از سرماخوردگی را خواهید داشت.

چای بابونه

اگر از دست رییستان شاکی هستید یا با نامزدتان یک دعوای درست و حسابی کرده‌اید یا در یک کلام اعصاب درست و حسابی ندارید، بابونه همان چیزی است که به دنبالش می‌گردید. بابونه بهترین دوست برای اعصاب و یکی از دشمنان اصلی بی‌خوابی است. این دم‌نوش آرام‌بخش، مفید برای هضم غذا، درمان سرفه و برونشیت و تب و لرز است و اگر دچار التهاب دهان باشید با قرقره‌ی کمی از آن به‌سرعت بهبود خواهید یافت.

چای بهارنارنج

اگر خدایی نکرده افسرده هستید و یا دچار بی‌خوابی شده‌اید، بهارنارنج را امتحان کنید. بهارنارنج از نزدیک‌ترین دوستان سیستم اعصاب است که در درمان هیجانات عصبی، تشویش، اضطراب، تپش‌های نامنظم قلب و رهایی از سردردهای عصبی و میگرن به کار می‌رود و در تقویت معده بسیار مؤثر است. اگر مشكل کم‌خوابی یا بی‌خوابی دارید، حتماً پیش از خواب مقداری عرق بهارنارنج یا دم‌نوش آن را میل کنید.

چای به‌لیمو

اگر طپش قلب دارید و می‌خواهید کمی به اعصابتان آرامش دهید، به‌لیمو هم یک انتخاب عالی است. به‌لیمو طبیعتی گرم دارد، آرام بخش و ضد بی‌خوابی، سردرد، تپش قلب و میگرن است. یکی از بهترین درمان‌های نفخ و ناراحتی‌های معده به‌حساب می‌آید و از خوش‌طعم‌ترین دم‌نوش‌هایی است که می‌توانید در یک کافه سفارش دهید و یا خودتان به‌راحتی دم کنید.

اسطو خودوس
این گیاه آرامش‌بخش و ضد اضطراب است که با استرس، تپش قلب و حتی افسردگی هم مقابله می‌کند. اسطوخودوس گیاهی خودروست که دم‌نوش آن برای تسکین درد و به‌خصوص دردهای میگرنی بسیار مفید است و همچنین یکی از ساده‌ترین و طبیعی‌ترین درمان‌های افسردگی ناشی از فصل‌های سرد به حساب می‌آید.

چای‌دارچین

طبیعت گرم دارچین یکی از محرک‌های عالی اعصاب است که ضمن دارا بودن خواص ضد دلهره و شادی‌آور، تقویت‌کننده معده و اشتهاآور نیز هست و بوی بد دهان را رفع می‌کند. جالب است بدانید که قدیمی‌ها اعتقاد داشتند اثر مثبت دارچین بر اعصاب تا 15 سال ماندگار است.