CLOSE

مقایسه رشته های ورزشی

x رشته های ورزشی مدت زمان ورزش کالری مصرفی شدت ورزش نوع ورزش گروه سنی مکان برکزاری کلاس ها
حدود چهل سال قبل، چهار نفر از اعضای کلوپ ورزش های خطرناک در انگلستان، از روی پل کلیفتون پریدند. رهبر گروه دستگیر شد. اما بعد از آزادی به امریکا رفت و در آنجا به پریدن ادامه داد. تعجبی هم ندارد که مورد استقبال قرار گرفت و بعدها عده زیادی در سراسر دنیا به این کار مشغول شدند.

شما هم حتما درمورد ورزش هیجان انگیز بانجی جامپینگ شنیده اید. درباره راپ جامپ چه طور؟ پیشنهاد تابستانی من به شما، حتی اگر قبلاً تجربه اش کرده اید، این است که باز هم به استقبال هیجان بروید. تخلیه انرژی های منفی و اضطراب ها و عصبانیت ها، هر چند وقت یکبار لازم است. خصوصاً اگر شغل و زندگی پر استرسی دارید و گاهی آرزو می کنید ای کاش مثل پرنده بال داشتید و می توانستید پرواز کنید! خیلی از ورزشکاران حرفه ای رشته های مختلف  هم برای تخلیه اضطراب ها و هیجانات مخرب، خصوصاً در آستانه رقابت های حساس، پرش از ارتفاع را انجام می دهند.

این کار به شما اعتماد به نفس بیشتری می دهد و شما را متعادل تر می کند. اگر از ارتفاع می ترسید اصلا شک نکنید که باید تجربه اش کنید. به شما کمک می کند به بهترین شکل با ترستان روبرو شوید و چه می دانید، شاید در اثر لذت ترشح آدرنالین، بعدها کم کم عاشق ارتفاع شدید!

راپ جامپ نسبت به بانجی جامپینگ جدید تر است و در آن به جای کِش، از طناب استفاده می شود و به همین دلیل بعد از پرش، حرکت شما با آونگ بسیار شدید و طبیعتاً با هیجان بیشتری همراه است. در بانجی جامپینگ بعد از پرش و تا قبل از سکون کامل، حرکت شما بیشتر حالت عمودی دارد اما در راپ جامپ چون از طناب استفاده می شود و دیگر از حالت ارتجاعی کِش خبری نیست، شما تاب می خورید. چه تابی!

خبر جالب اینکه این ورزش در ایران و در سالهای اخیر بین خانم ها پر طرفدارتر از آقایان شده و طبق گزارش ها در مکان هایی که پرش برای آنها آزاد است،  هم بیشتر از آقایان مراجعه می کنند و هم اینکه وقتی به بالای سکو رسیدند، کمتر از پریدن انصراف می دهند! خلاصه ماجراجوتر از آقایان هستند.

برای پرش از ارتفاع، هم می توان از سکوهای ساخته شده مخصوص این ورزش استفاده کرد و هم می توان از روی پل ها و مناطق طبیعی مثل کوه ها و... پرید. یکی از این سکو ها که از محبوب ترین مکان های پرش در ایران هم هست، در «مجموعه گردشگری گنج نامه» در همدان قرار دارد. همزمان دو نفر می توانند از این سکوی 45 متری بپرند. طبیعت دوستان می توانند در طول مسیر، به دره های سرسبز عباس آباد، تاریک دره، کیوارستان هم سری بزنند. در حال حاضر بلندترین سازه مصنوعی، در جزیره کیش قرار دارد و ارتفاع آن 60 متر است.

 

و اما تصور کنید هیجان پریدن از ارتفاع، با لذتِ حضور در طبیعت بکر و زیبای تابستان، همراه شود. چه شود!! بنابراین اکیداً پیشنهاد می کنم، به سراغ آن دسته از تورهایی بروید که مربیان آنها خارج از شهر و در دل طبیعت، از پل ها به سمت رودخانه ها در پرواز هستند! این پرش ها اغلب با مربیان مجرب و با مجوزهای لازم انجام می شود.

یکی از زیباترین مناطق، «پل رستاق» در داراب، واقع در استان فارس است. با طبیعتی بکر و رودخانه ای بسیار زیبا! بلندترین سازه طبیعی مناسب برای پرش، با ارتفاع 92 متر!اما اگر اهل کوهنوردی و دره نوردی  هستید، پرش از ارتفاع 80 متری میگون هم با منظره کوهستانی اش، خالی از لطف نیست. اگر فرصت ندارید خیلی از شهر دور شوید، نزدیکترین مکان طبیعی به تهران، در جاجرود واقع شده. که البته طبیعتی به زیبایی مکان هایی که گفته شد ندارد.و اما توریست هایی که تمایل دارند هم از طبیعت ایران لذت ببرند و هم کمی هیجان چاشنی سفرشان کنند، اغلب به حومه روستای دوپلان در چهار محال و بختیاری می روند و مشرف به رودخانه کارون و در نزدیکی مسیر کوچ عشایر در مناطق حفاظت شده سبزکوه، پرش از ارتفاع را تجربه می کنند.

اگر از آن دسته افرادی هستید که تا حالا تجربه پرش از ارتفاع را نداشته اید و می خواهید برای اولین بار امتحان کنید، توصیه می کنم قبل از هر کاری حتماً با مربیان با تجربه این رشته و همین طور پزشکتان مشورت کنید.  پرواز امنی را برایتان آرزو دارم!