CLOSE

مقایسه رشته های ورزشی

x رشته های ورزشی مدت زمان ورزش کالری مصرفی شدت ورزش نوع ورزش گروه سنی مکان برکزاری کلاس ها
.....حتما، حداقل یکبار هم که شده در یکی از فیلم‌‌های تخیلی-فضایی هالیوود، به کائنات سفر کرده‌اید. پلانی را تصور کنید که یک فضانورد از دریچه‌ی سفینه‌اش در اعماق کهکشانها، به سیاهی کائنات نگاه می‌کند و ناگهان (در حالی که کادر دوربین روی کلوزآپش به آهستگی زوم می‌کند و صدای نفسش توجه را جلب می کند) چهره‌اش را می بینید؛ شبنم عرق بر پیشانی، برق در چشمانش، لبخند پنهان و مرموز، نشانه‌هایی از حیرت و شاید هم کمی ترس! انگار از فرط حیرت، زبانش بند آمده! لابد از چیزی که او دیده و هنوز کارگردان صلاح نمی‌داند که ما هم ببینیم! معمولا بازیگری که این نقش را به خوبی از آب درآورده باشد، کارگردانی که از جلوه‌های ویژه‌ی مناسب بهره برده باشد و البته موسیقی حماسی که هیجان را به اوجش برساند، همه و همه، ما را تا سرحد مرگ، هیجان زده می کند...

کائنات حقیقتاً حیرت انگیز است. گاهی به احترام عظمت کائنات، مو بر قامتمان می ایستد! شاید حق مطلبی که در بالا گفته شد را، کسی مثل انوشه انصاری بهتر ادا کند. صد البته که امکان مکاشفاتی از این دست برای همگان، حداقل تا امروز، میسر نیست. شاید نوادگانمان به سهولتِ گشت و گذار آخر هفته در ویلای اطراف تهران، دور زحل و مریخ چرخ بزنند! اما تا آن موقع، برای کشف اسرار، چرا راه دور برویم؟ چه کسی بهتر از خودمان؟ به جرات می شود بدن انسان را جزو یکی از پیچیده‌ترین اجزاء جهان هستی و آفرینش دانست. از قبل از تولد و به هنگام لقاح، تا پایان سفر! پس سفینه‌مان را استارت بزنیم و به اعماق سلولهایمان سفر کنیم!

اگر کمی با موسیقی آشنا باشید، حتما این را می‌دانید که تمامی نتها و نیم پرده‌های مابینشان که مجموعاً دوازده عدد هستند، به طور معمول در طبیعت موجودند. در واقع صوت، یا دقیقتر بگوییم "نت"، بخش جدایی‌ناپذیر کائنات است. خروش رودخانه، وزش باد لابلای برگ درختان، نغمه‌ی بارش باران، غرش رعد و برق، آوای پرندگان و... همگی مجموعه‌ای از نتها هستند. تا آنجا که در تحقیقات برخی از دانشمندان کیهان‌شناس، نظریه ای به چشم می‌خورد که، جهان هستی نه با یک انفجار بزرگ، بلکه با یک نغمه‌ی آرام آغاز شده است، نوایی که به تدریج شکل گرفته و همیشگی است. محققان در دانشگاه كمبریج نیز دریافته‌اند كه خورشید كهكشان پرسیوس، آوازی خاص و ریتمیك می‌خواند. و هرکدام از سیارات و ستاره ها و دیگر اجرام آسمانی هم نغمه‌ای ایجاد می‌کنند که دانشمندان ناسا آنها را ضبط و منتشر کرده‌اند. اصوات و نواها نه تنها در اعماق فضا، بلكه در مولكولها و اتمها نیز یافت شده‌اند. در واقع هر موجودی در این دنیا نغمه‌ای مختص به خود دارد و البته ما هم از این قاعده مستثنی نیستیم.

تفاوت آشکار آنچه که ما به عنوان موسیقی می‌شناسیم با دیگر اصواتی که می‌شنویم عنصر "تنظیم" و "آهنگسازی " است. شخصی را تصور کنید که برای نخستین بار پشت پیانو نشسته. او را با یک نوازنده‌ی ماهر مقایسه کنید. هر دوی آنها می‌توانند با لمس کردن کلید‌‌های پیانو آن را به صدا درآورند اما تفاوت، در شناخت و تسلط بر فواصل، شناخت ریتم، شناخت همگنی نتها و شکل‌گیری آکورد، شناخت هارمونی و... است.

 

شاید برایتان عجیب باشد اما هر کدام از ما انسانها دایماً در حال تولید یک موسیقی حرفه ای و منحصر به فرد هستیم و جالبتر اینکه ذهن ما در این کار هیچ دخالتی ندارد، بلکه این موسیقی، حاصل طبیعت پیچیده‌ی بدن ما انسان هاست.
در انسان، هر ژن و پروتئین مربوط به آن، بدون وقفه در حال لرزش است و این ارتعاش، صدا تولید می‌کند. از آنجایی که بدن ما حامل تریلیونها مولکول "دی ان اِی" است، این صداها باید بسیار پیچیده باشند! در ابتدا و در اوایل دهه‌ی هفتاد میلادی، دانشمندان در حین بررسی تفاوت بین "دی ان اِی" افراد، به این کشف رسیدند و از آن در جهت کدگذاری و مقایسه"دی ان اِی" ها با هم بهره بردند. یکی از اولین پژوهش‌ها مربوط به پروفسور سوسومو اوهنو بود که مقاله‌ای معروف و مرجع در این زمینه نوشت. این ایده كه "دی ان اِی" و موسیقی ممكن است با یكدیگر مرتبط باشند، برای اولین بار توسط وی مطرح شد.[1]

از آن پس تحقیقات جامع و بسیاری انجام شده که در اغلب آن‌ها زیست شناسان با موسقیدانان و متخصصین صوت همکاری داشته‌اند. [2]اما در حال حاضر موسیقیدانان آن را به صورت جدی، تحت عنوان "موسیقی ژن" دنبال می‌کنند. اما "دی ان اِی" ، این زبان مشترك، چه می‌گوید؟ دكتر دیمر و دکتر ژاندر،  طی آزمایشات علمی و با ثبت ارتعاشات مولكول "دی ان اِی" به وسیله "اسپكترومتر مادون قرمز" و تبدیل فركانس‌ها به نت موسیقی، سعی كردند این زبان مشترك را به "نت" ترجمه كنند.

ژاندر در این رابطه می‌گوید: برخی از این تركیبات، بسیار حیرت‌انگیز بودند. با شنیدن آنها من به موسیقی زندگی خودم گوش می‌دادم.  بسیاری از افرادی كه به موسیقی "دی ان اِی" خود گوش دادند، كاملاً مسحور شدند. برخی دیگر اذعان كردند كه این موسیقی، نوایی از درون آنهاست و آنهایی كه با موسیقی كلاسیك آشنایی داشتند، به شباهت موسیقی "دی ان اِی" با آثار نوابغی چون باخ، برامز، شوپن و…اشاره كرده‌اند. دكتر اوهنو در مقاله‌اش می‌نویسد: ملودی‌های "دی ان اِی" با عظمت و الهامبخش‌ هستند. بسیاری از افرادی كه برای اولین بار این موسیقی را می‌شنوند، شروع به گریه می‌کنند. آنها باور نمی‌كنند كه بدنشان، كه تا حالا اعتقاد داشتند فقط تجمعی از مواد شیمیایی است، شامل چنین هارمونی‌های معنوی و الهام‌بخشی باشد.

نه تنها می‌توان با "دی ان اِی" موسیقی ساخت، بلكه امكان معكوس كردن این فرآیند نیز وجود دارد. به بیان دیگر شما یك بخش از موسیقی را برداشته و نت ها را به واحدهای سازنده "دی ان اِی"  (نوكلئوتیدها) برمی‌گردانند . در پایان، نتیجه شبیه یك رشته از "دی ان اِی" می‌شود. اوهنو تلاش كرد تا با قطعه شوپن این كار را انجام دهد. نتیجه جالب بود: شبه"دی ان اِی" به دست آمده، مشابه یك ژن سرطانی بود!

دانشمندان از نتایج این یافته‌ها در تحقیقات پزشكی نیز استفاده كرده‌اند. فابین مامن، یك متخصص بیوانرژی است كه با كمك هلن گریمال بیولوژیست و موسیقیدان، بیش از یك و نیم سال بر روی افكت‌های سلول‌های سرطانی در مركز ملی فرانسه كه یك مركز معتبر تحقیقاتی است، كار كرده‌اند. آنها به این نتیجه رسیده‌اند كه سلول‌های بافت‌های سرطانی، صداهای مغشوش و ناهنجار تولید می‌كنند. از این یافته ها به این نتیجه می رسیم كه وقتی بدنمان بصورت هماهنگ می‌نوازد، ما سلامت هستیم! و وقتی كه خارج از تنظیم بنوازند، احساس بیماری می‌كنیم!

و این موضوع وقتی شگفت‌انگیزتر می‌شود، که بدانیم "دی ان اِی"  هر موجود، با وجود زبان و ساختار مشترك، با "دی ان اِی" دیگری متفاوت است و این بدین معناست كه هر موجود زنده، آهنگ منحصر به فرد خودش را می نوازد!  از نظر زیست‌شناسی، هر موجودی که تکامل یافته تر باشد، موسیقی اش نیز پیچیده‌تر است. یك جاندار تك سلولی با داشتن "دی ان اِی" كمتر و پروتئین‌های محدودتر، موسیقی ساده‌تری می‌نوازد. در حالیكه در انسان، هر ژن، آهنگی پیچیده می‌سازد و اینگونه است که هر انسان تبدیل به ارکستری باشكوه می‌شود. گرچه در كنسرت آفرینش، تنها "یک ساز" محسوب می‌شود و آن هم تحت فرمان رهبر ارکستر! شاید آنقدر وسوسه شده باشید که بخواهید موسیقی منحصر به فرد خودتان را بشنوید و نسخه‌ای از آن را داشته باشید. جالب است بدانید که موسساتی در جهان، اقدام به ارائه موسیقی بدن افراد کرده‌اند. برای مثال یکی از آن‌ها با سه بسته‌ی پیشنهادی؛ پلاتین (ارکسترال/کلاسیک)، طلا (تکنوازی پیانو) و نقره (الکترونیک/دیجیتال) آماده خدمت‌رسانی به شماست.[3]

چه خوب اگر، تا هنگام شنیدن نسخه‌ی ترجمه شده‌ی "دی ان اِی" خودمان، با گوشِ درون، به آوای موزیکالمان گوش کنیم. آیا ریتم را درست درک کرده و هماهنگیم؟ آیا وسعت صدایمان به اندازه است، یا باید کمی بم‌تر یا کمی زیرتر بنوازیم؟ آیا گام را درست فهمیده‌ایم یا به کلی فالشیم؟!

[1] مقاله ای از پروفسورسوسومو اوهنو در ایمونوژنتیک 1986 با عنوان:

"The all pervasive principle of repetitious recurrence governs not only coding sequence construction but also human endeavor in musical composition"

[2]از جمله تحقیقات دكتر دیوید دیمر زیست شناس و سوزان ژاندر موسیقیدان و نیز تحقیقی که در سال 1996 توسط مری کلارک و راس کینگ انجام شد که گزارش آن را می توانید در آدرس زیر مشاهده کنید:

www.news.nationalgeographic.com/news/2005/10/1021_051021_protein_music.html

www.yourdnasong.com[3]