CLOSE

مقایسه رشته های ورزشی

x رشته های ورزشی مدت زمان ورزش کالری مصرفی شدت ورزش نوع ورزش گروه سنی مکان برکزاری کلاس ها
درباره‌ی زمین، این کره‌ی زیبا، خبرهای خوبی به گوش نمی‌رسد! اغلبِ مطالبی که درباره‌ی محیط‌زیست می‌خوانیم، خیلی غمگین هستند. خود من هم قبل از نوشتن این سطور، یک متن بالا بلند درباره‌ی تفکیک زباله‌ها و بازیافت نوشته بودم که البته هدف از آن، توجه بیشتر به اشخاص زباله‌گردی بود که کیسه‌هایی بزرگتر از قدشان و سنگین‌تر از وزنشان حمل می‌کنند و هر روز برای ساعات طولانی تا کمر در سطل‌های زباله خم می‌شوند و در حین تلاش برای یافتن زباله‌های خشک، به خودشان آسیب می‌رسانند. هر بار که متن را می‌خواندم، بغض می‌کردم. هر کاری کردم که از زهر آن کم کنم و از غمش بکاهم، نشد که نشد! پشیمان شدم و تصمیم گرفتم بخش مربوط به محیط‌زیست را این بار با رویکردی متفاوت بنویسم؛ توجه به موارد زیبا و مسحورکننده‌ی این کره‌ی دوست‌داشتنی، برای ایجاد انگیزه‌ی بیشتر در مراقبت از آن! به نظرم مستندهای مربوط به طبیعت، در این زمینه سنگ تمام گذاشته‌اند و حقیقتاً انتخاب از میانشان راحت نیست. اما در اینجا می‌خواهم هنرمندی را معرفی ‌کنم که با اثرش، دل از معشوق می‌برد!

این اثر هنری برای اولین بار در سال 1995 میلادی در عمق سواحل جزیره‌ی « Amami-Oshima » در ژاپن دیده شد، اما تا حدود بیست سال بعد، کسی از صاحب اثر خبری نداشت! تا اینکه محققان متوجه ماهی کوچک دوازده سانتی به نام «ماهی بادکنکی خال سفید» یا « Torquigener albomaculosus » شدند.

در واقع این نقوش زیبا، توسط جنس نر و برای جلب توجه ماده رسم می‌شود! این مرد هنرمند، بین هفت تا نه روز و به صورت 24 ساعته و بی‌وقفه تلاش کرده و نهایتاً دایره‌های زیبایی به قطر حدود 2 متر ایجاد می‌کند! بسیار بزرگ‌تر از قد و اندازه‌ی خودش! این ماهی با حرکت دادن بی وقفه‌ی باله‌های کوچکش بر روی رسوبات نرم کف دریا، اشکال هندسی منظمی شکل می‌دهد که علاوه بر جلب ماده‌ها، مکانی مناسب برای تخم‌گذاری است. بعد از اتمام کار، بخش‌های مختلف این دایره را توسط قطعات کوچک صدف تزئین می‌کند. وقتی ماهی ماده نتیجه کار را ببیند، در صورتی که آن را بپسندد، شروع به تخم‌گذاری می‌کند. شیارهای رسم شده بر رسوبات، طوری طراحی شده‌اند که تخم‌ها را به مرکز دایره هدایت می‌کنند. از طرفی سرعت حرکت آب در مرکز آن، حدود 25% کمتر است و جلوی پراکنده شدن تخم‌ها را می‌گیرد. ماهی نر تخم‌ها را در بیرون از بدن ماهی ماده، بارور می‌کند. کار باروری تخم‌ها که تمام شد، مادر از آنجا می‌رود، اما پدر تا 6 روز برای مراقبت از تخم‌ها، در محل می‌ماند. سپس آنجا را ترک می‌کند تا بار دیگر دست به کار شود و در جایی مناسب، از دیگری دل ببرد!

منابع:

Pufferfish love explains mysterious underwater circles. By Douglas Main from Live Science

Why does David Attenborough think this fish is unbelievable? By Terry Payne

Meeting artistic fish… By Hilary Hanson