CLOSE

مقایسه رشته های ورزشی

x رشته های ورزشی مدت زمان ورزش کالری مصرفی شدت ورزش نوع ورزش گروه سنی مکان برکزاری کلاس ها
این ماساژ به رهایی از استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از صدمات و سرعت بهبود ناراحتیهای حاد و مزمن كمك می‌كند. برای ماساژ درمانی اثرات مثبت زیادی از بهبود گردش خون تا بهبود متابولیسم بدن ذكر شده است. بخصوص در كاهش درد عضلانی، كاهش استرس و بهبود ایمنی مؤثر بوده است. همچنین درافزایش عملكرد تنفسی، كاهش درد ناشی از انسداد رگهای لنفاوی و كمك به بهبود صدمات وارد به بافت های نرم بدن بسیار مؤثر است.
 امروزه میلیونها نفر در سراسر جهان از این روش به عنوان یك روش مراقبت بهداشتی استفاده می‌كنند. تاریخچه‌ی این ماساژ به حدود ۲۷۰۰ سال قبل از میلاد برمی‌گردد. اما ماساژ معاصر غربی، بر پایه‌ی روشهای مدرن آناتومیك شامل ماساژ عصبی، ماساژ ورزشی و میوتراپی می‌باشد.

•    ماساژ درمانی چگونه اثر می‌کند ؟
معمولا انواع ماساژ با یك مكانیسم مشابه بر روی بدن اثر می‌گذارند. زمانی‌كه ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد، تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاكتیك می‌تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود. ماساژ به طور خاص، گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود بخشیده ، موادغذایی و اكسیژن تازه را به بافتهای مزبور می‌رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی كمك می‌كند.
همچنین عضلات در حال كشش می‌توانند به رگهای خونی و اعصاب فشار آورده و با محدود كردن جریان خون باعث ایجاد درد شوند. با ماساژ منطقه‌ی مورد اثر ، بهتدریج فشار عضله بر اعصاب درگیر كاهش یافته و درد كاهش می‌یابد. همین مكانیسم به بهبود عضلات آسیب دیده نیز منجر می‌شود.
علاوه بر این، ماساژ باعث افزایش اندروفین‌ها (نابود كننده‌های درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل كننده‌ی خلق و خوی) می‌شود. همچنین ثابت شده كه هورمون استرس (كورتیزول) را آزاد می‌نماید. به همین دلیل این ماساژ اغلب به عنوان یك ماساژ تکمیلی برای افرادی كه سیستم ایمنی آنها بر اثر استرس تضعیف شده، توصیه می‌شود.

•    در جلسه‌ی ماساژ درمانی چه اتفاقی رخ می‌دهد ؟
پاسخ بستگی به نوع ماساژی دارد كه دریافت می‌كنید.
در ویزیت اول ماساژور از شما در مورد سابقه‌ی پزشكی سؤال خواهد كرد. سپس برخی سؤالات در مورد وضعیت جسمی فعلی شما، روش زندگی، میزان استرس، هرگونه تجربه‌ی درد و اینكه به دنبال چه درمانی هستید مطرح می‌شود.
اتاقی كه ماساژ درمانی در آن انجام می‌شود بهطور مشخص گرم و دارای نور ملایم می‌باشد .در صورت تمایل شما، از یك موسیقی آرام‌بخش، نور شمع و بخور با یك رایحه‌ی دلپذیر استفاده می‌شود. شما می‌توانید ماساژ متمركز بر مناطق دردناك یا تحت كشش را درخواست نمایید. توصیه می‌کنیم هر زمان كه احساس ناراحتی و درد كردید ماساژور را مطلع سازید. یك جلسه ماساژ معمولأ ۳۰ دقیقه طول می‌كشد .
تعداد جلسات مورد نیاز برای ماساژ متغیر است. برای كاهش استرس اغلب هفته‌ای یك مراجعه توصیه می‌شود. برای وضعیتهای حاد تعداد جلسات ماساژ بستگی به طبیعت بیماری دارد. معمولا ماساژدرمانی به منظور تكمیل ماساژ از سوی پزشك توصیه می‌شود.

 
•    ماساژ درمانی به چه افرادی توصیه می‌شود؟
ورزشکاران، بیماران مبتلا به دردهای عضلانی، افراد مبتلا به پشت درد مزمن، كاركنان ادارات، مبتلایان به سندرم خستگی مزمن، ، سندرم تونل كارپال، میگرن و سیاتیك و نیز کودکان!
اثرات ماساژ در كودكان نیز به خوبی بزرگسالان است. ماساژ درمانی برای رشد بهتر کودکانِ طبیعی و خصوصا وزن اضافه کردن کودکان زودرس توصیه می‌شود.